3η συνάντηση-SM

Το πρόγραμμα της συνάντησης

Εντυπώσεις από ένα ταξίδι Erasmus+ στο Leon της Ισπανίας

της μαθήτριας Ελένης Πάτρα

Δεν πίστευα ποτέ ότι θα έμενα στο σπίτι ενός ξένου, σε μια άλλη χώρα 3463 χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι μου. Παρόλο που ακούγεται τρομαχτικό και φαντάζει να είναι επικίνδυνο,  αποδείχτηκε, ωστόσο, μια αξέχαστη εμπειρία που θα θυμάμαι για πάντα.

Το πρόγραμμα Erasmus+ KA2 «SOCIAL MEDIA AND DEMOCRACY: RESPONSIBLE CITIZENSHIP IN EUROPE TOWARDS THE NEW DECADE» μου πρόσφερε την δυνατότητα να ταξιδέψω σε μια πανέμορφη χώρα, την Ισπανία, να θαυμάσω αξιοθέατα και τοπία, να κοινωνικοποιηθώ, να κάνω φίλους και να διευρύνω τις γνώσεις και τους ορίζοντές μου. Το ταξίδι αυτό ήταν για εμένα στην αρχή ένα μεγάλο ρίσκο. Φόβος και δισταγμός ήταν τα συναισθήματα μου, πριν γνωρίσω την υπέροχη οικογένεια που με φιλοξένησε και τους ανοιχτόκαρδους ανθρώπους της πόλης. Ακόμα όμως και αν ήταν η πρώτη μου φορά σε ξένη χώρα και η αμηχανία και το άγχος μου είχαν διογκωθεί, όλα ξεπεράστηκαν μετά τις πρώτες μας ώρες με τους καινούργιους μας φίλους .

Αυτή η μικρή περιπέτεια, που θα αφηγούμαι όσα χρόνια και αν περάσουν, ήταν η καλύτερη απόφαση που έχω πάρει και ένα highlight της φετινής χρονιάς. Για αυτό και παροτρύνω τον καθένα, όποιοι κι αν είναι οι δισταγμοί και οι αμφιβολίες του, να μην χάσει αυτό το ταξίδι.

Προετοιμασία δραστηριοτήτων πριν τη συνάντηση

1η δραστηριότητα

TASK: Social media and democracy

Select a fake news item.

Examples:

• climate change denial
  • the earth is flat
  • there is no specific violence against women
  • electric cars pollute more than petrol cars
  • man did not land on the moon

IMPORTANT: it is better to choose a global news, well known to all, rather than a local news specific to each country.

Students from each country will have to make a presentation in which the aim is to present the fake news as “true” and try to convince the audience that it is really true and convincing.

To do this, students will use social media, chats, YouTube videos, twitter conversations, internet pages... to find information, photographs, testimonies and evidence that the chosen news is “true”.

They have to present false information as true in a really convincing way.

Persuade the others, that is the goal!

Ετοιμάσαμε τη δική μας παρουσίαση-ΝΑΙ,  υπάρχει το τέρας του Λοχ Νες!!!

2η δραστηριότητα

Game: True or Fake?

As a fun icebreaker activity, each team has to bring five "crazy", "unbelievable", "confusing", “strange”, “rare”news headlines (some will be true... some will be false) and present them to the others. The rest of the students have to participate and guess whether they are really true or false by explaining why they think so.

Finally, the team presenting the headlines will have to explain how the news really were.

Μπορείτε να μαντέψετε ποιές επικεφαλιδες είναι σωστές και ποιές οχι;

Διαγωνισμός λογότυπου

Δουλέψαμε σε 5 διαεθνικες ομάδες για τη δημιουργία του λογότυπου του σχεδίου μας. Μέσα από διαδικτυακή ψηφοφορία αναδείχτεικε και ο νικητής.

all logos

Και ο νικητής

Δημοσίευση στον τοπικό τύπο (επίσκεψη στο Δημαρχείο, συνάντηση με τον Δήμαρχο)

Cronica