ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΔΟΛΟΦΟΝΙΕΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΟΥ 20ου ΑΙΩΝΑ

Με αφορμή τον εορτασμό των 100 χρόνων για την απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης (1912-2012), τη διοργάνωση εκθέσεων ( Νοέμβριος 2009 Δικηγορικός σύλλογος Θεσσαλονίκης:weak monuments την έκδοση βιβλίων Γ. Αναστασιάδης , καθηγητής ΝΟΠΕ: Πολιτικές δολοφονίες στη Θεσσαλονίκη), θεατρικές παραστάσεις ( Θ. Κοροβίνη: ο γύρος του θανάτου ΚΘΒΕ χειμώνας 2012), κρίθηκε αναγκαία η γνωριμία με την πρόσφατη ιστορία της πόλης.

Το συγκεκριμένο θέμα επιλέχτηκε γιατί είναι «αβανταδόρικο», προσελκύει την προσοχή (αρχικά) των μαθητών και το ενδιαφέρον τους( στη συνέχεια). Στα πλαίσια της Ε.Ε θα ασχοληθούμε:
1. Δολοφονία βασιλιά Γεωργίου Α 5/18 1913

2. Μάης 1936 εργατικές εξεγέρσεις

3. Το ολοκαύτωμα των Εβραίων της πόλης 1943-1944

4. Τζώρτζ Πόλκ η δολοφονία του Αμερικανού δημοσιογράφου 1948

5. Γρηγόρης Λαμπράκης η δολοφονία του βουλευτή της ΕΔΑ 22-5-1963

Ανάμεσα θα καλύπτονται όλα τα σημαντικά γεγονότα που συνέβησαν στην πόλη.
Σύνδεση με την ιστορία, πολιτική παιδεία, νεοελληνικά κείμενα.
Γνωρίζοντας οι μαθητές την ιστορία της πόλης την αγαπούν, κατανοούν σύγχρονα φαινόμενα, αναγνωρίζουν τις τοποθεσίες της πόλης με ιστορικό βάρος.